Google Googol GooglePlex Gugıl

En çok merak edilen sorulardan biridir. Dünyanın 1 numaralı arama motorunun bu garip ismi nerden gelmektedir? Sorunun cevabı matematikte gizli. Hatta şöyle söyliyelim; Ailesinde matematik profesörü olan bir iş ortağınız varsa siz de bir gün kurduğunuz şirkete böyle bir isim verebilirsiniz. Larry Page ve Sergey Brin matematiğe hayran olduklarından Googol kelimesinin anlamını biliyorlardı elbette. İlk başta bu ismi vermeyi düşündüler. Sonrasında (sanırım özgün olmak adına) bu kelimenin biraz yanlış yazımını seçtiler. Kısacası Googol oldu Google.

gooogle

Googol 1 rakamının yanına 100 tane sıfır eklenerek ortaya çıkan sayıdır.
1 googol = 1.0 × 10100

googol

Peki ya GooglePlex? Hani şu Google’ın dillere destan ana merkezi, çalışma üssü. İnanmayacaksınız ama Googleplex bile matematikten gelmektedir. Orjinali Googolplex olarak yazılır ve googol’ın 10 üssü olarak ifade edilebilir. Ya da 10googol olarak da söyliyebiliriz.

O kadar büyük bir sayıdır ki akıllara zarar verir. Evrende bilinen tüm madde kağıt ve mürekkebe ya da sabit diske dönüşse bile, bu sayıyı ondalık sistemle yazmak ya da kaydetmek mümkün olmayacaktır. Bakın tekrar ediyorum! Evrendeki tüm madde harddisk olsa bu sayıyı yazamıyor 🙂

Google arama motoru arkada çalıştırdığı inanılmaz teknolojiye ve kendilerine o kadar güveniyorlarki böylesine inanılmaz rakamları şirket ismi yapmışlar. Bir açıdan haklılar aslında. Google datacenter’larında kaç terabyte bilgi olduğunu açıklamasa da bunları saniyesinde sıralayıp önümüze dizen bir teknoloji övgüyü hak ediyor. Üstelik işi sadece web siteleri ile bırakacak gibi gözükmüyorlar.

Son olarak şunu söyliyelim. 2006 yılında Google kelimesi bir fiil olarak sözlüklere girdi. Türkçe açıklarsak; şunu googlesana gibi bir anlam getirmeye çalıştılar. Google şirketi bundan rahatsız oldu ve marka ismine zarar vereceği açısından bazı girişimlerde bulundu. Bir de google Türkçede Gugıl olarak okunur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: