Opera, Gerçek Google Tarayıcısı

Opera, Google’ın filozofisine en yakın web browser’ı gibi gelir bazılarına. Belki garip ama Opera’nın Gmail ile birçok ortak yanı var. Opera, birçok arama seçeneğine sahip ve rekabetten önce yenilikçi özellikleri dikkate alıyor. Ayrıca, Opera Google içerik reklamları tarafından destekleniyor.
Ne yazık ki, birçok Google hizmeti, Opera içinde yer almıyor. Çünkü bazı “browser test edebilme” eksikleri var. Başka bir sebep ise, Opera’nın oldukça küçük bir pazar payına sahip olması ve çok az kişinin desteğini alması.

Opera 9.5, şu anda alfa sürümü olarak sunuluyor ve çok önemli iki problemini çözmeye çalışıyor:  browser ayarlarının devamı ve aranabilir internet geçmişi. Google bu sorunların çözümünü çoktan bulmuş, fakat onlar da sınırlı ve uygun şekilde birleştirebilmiş değiller. Google Browser Sync, yer imi, cookie, şifre ve bir çok oturum açma imkanı sunarken, Google Toolbar, ziyaret edilen tüm sayfaların Google Web Geçmişi’ne gönderilmesini sağlıyor.

Opera, internet geçmişiniz üzerinden arama yapmanıza da imkan tanıyor ve aynı Google Desktop gibi, dizinin bilgisayarınızda saklanmasını sağlıyor. Geçmiş sayfasından veya adres çubuğundan, tüm sayfa içeriklerini arama imkanı bulabiliyorsunuz.

”Opera 9.5 ile size tüm geçmişinizi arama imkanı sunuyoruz, ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerine göz atabilirsiniz, hem de yer imi belirlemeden. Tüm geçmişe göz atmak, diğer browser geçmişlerinin yaptığı gibi sadece ziyaret ettiğiniz URL’lere göz gezdirmek anlamına gelmiyor. Ziyaret ettiğiniz sitelerin, asıl içeriklerine de ulaşabiliyorsunuz.” diyor Opera programcıları.

Eğer bir My Opera hesabınız varsa, online olarak yer imi belirleyebilir ve yaptığınız her değişimden sonra onların eşlenmesini sağlayabilirsiniz. Yer imlerini görüntülemek için ara yüze veya herhangi bir veriye ihtiyacınız yok. Yer imlerinizi, dektop versiyonu ve Opera Mini veya Opera Wii ile eşleme durumunuz olduğunda bu özellik daha da değer kazanacak.

Google Browser’a çok yakın olan bu programın bazı Google hizmetleriyle birlikte çalışmıyor olması biraz ironik. Örneğin;  Google Docs, Picasa Web Albums, Google Notebook, Google Page Creator, Blogger (buradan bazı sorunları çözebilirsiniz)

Opera 9.5’i buradan Windows, Mac ve Linux için indirebilirsiniz. Eğer yeterince maceraperest değilseniz, bu programı başka bir yerden indirmemenizi tavsiye ederiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: