Baş Ağrısına Dikkat

Baş ağrısına dikkat

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hande Türker, çoğu kez önemsenmeyen baş ağrısının her zaman bir hastalık değil, belirti de olabileceğine işaret ederek, önemli bazı hastalıkların habercisi olma özelliğini taşıyabildiğini söyledi.

OMÜ Şehir Polikliniği’nde düzenlenen ‘Baş Ağrıları ve Migren’ konulu seminere konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. Dr. Hande Türker, baş ağrısının çoğu kez, yaşamın sık rastlanan, can sıkıcı bir parçası olarak görüldüğünü ve her zaman önemsenmeyebildiğini kaydetti. Baş ağrısının her zaman bir hastalık değil, bir belirti de olabileceğini vurgulayan Türker, “Önemli bazı hastalıkların habercisi olma özelliğini taşıyabilir. Baş ağrısının primer nitelikte olduğu nörolojik hastalıkların başında migren, gerilim tipi baş ağrısı ve küme baş ağrılarıyla, kronik günlük baş ağrıları gelir” dedi.

Baş ağrılarının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilese de sıklıkla hayati tehlike oluşturmadığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Hande Türker, “Ancak baş ağrısı aniden ortaya çıkmışsa ve şimdiye kadar yaşanan baş ağrılarının en şiddetlisiyse, geçmiyor ve şiddeti artıyorsa, çift ya da bulanık görmeye neden oluyorsa, bulantısız kusmalar varsa, 50 yaşından sonra ortaya çıkmışsa, başa alınan bir darbe veya kaza sonrası ortaya çıkmışsa, mutlaka hekime başvurulmalıdır. Baş ağrısının tanı ve tedavisinde birinci basamak sağlık hizmetleri önemlidir ancak tanının problem arz ettiği durumlarda doğru bir ayırıcı tanı ile sınıflandırma ve tedavi için mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurmak gerekir” diye konuştu.

Semineri çok sayıda hasta ve hasta yakını takip etti. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: